Paraşüt Sistemi

Elektromekanik asansörlerde yaygın olarak kullanılan güvenlik sistemlerinden bir tanesi de paraşüt ve frenleyicisidir. Asansörün ana hareketi yapan kısmından bağımsız, başka bir yere yerleştirilen bu sistemler, asansör kabininde herhangi bir nedenle oluşabilecek kontrol dışı bir hızlanma olduğunda devreye girerler.

Prensip olarak, paraşüt sistemleri genelde aşağı olmak üzere (bazen yukarı yönde de olabilir) kabin hızında beklenmedik bir artış söz konusu olduğunda devreye girip kabini ve dolayısıyla da içindekileri korurlar. Örneğin, hızı 1 m/sn olan bir asansör, normal hız değerini %15 aştığında, yani hızı1,15 m/sn olduğunda bu sistem devreye girer.

Frenler, asansör kabini ile birlikte raylara yerleştirilirler. Frenler bir mekanizma yardımıyla aynı anda hareket ederler. Örneğin Rayın kalınlığı 16 mm olup, iki tarafta da 2 mm gibi bir boşluk bulunmaktadır. Güvenlik sistemi tarafındaki çelik halatın kalınlığı 6 mm.

Paraşüt yani regülatör, hız ölçme görevi görürken normal hızdan öngörülen bir değerin üzerinde sapma meydana geldiğinde, merkezkaç kuvvetinin etkisini kullanan bir mekanizma sayesinde kilitlenme gerçekleşir ve çelik halatın ilerlemesini durdurur, frenler raylara kilitlenir, aynı zamanda motor üzerindeki akımın kesilmesini sağlar.

BİZİ TAKİP EDİN
  • Facebook
  • Twitter